Nugaros skausmas

KAIP IŠVENGTI NUGAROS SKAUSMŲ

Statistikos duomenimis, apie 80–90 % žmonių bent kartą yra jautę nugaros skausmą. Kai kurie jį kenčia nuolat. Dažniausiai skausmą sukelia stuburo problemos, bet tai – ne vienintelė priežastis. Gydytoja reabilitologė Gintarė Vaitkienė teigia, kad, norint gerai jaustis, svarbu nugara rūpintis nuo pat vaikystės.

Kaip atskirti, kada nugaros skausmai susiję su stuburo problemomis?

Stuburą sudaro slanksteliai, nervai, jų šaknelės, raumenų sistema, sąnariai, raiščiai ir kiti minkšti audiniai. Dėl skausmų gali būti kalti bet kurios iš šių dalių pažeidimai. Dėl to pasakyti tikslią nugaros skausmo priežastį yra sunku. Dažnai diagnozė tiesiog ir įvardinama kaip nugaros skausmas. Tik lokalizuojama jo vieta – kaklinės, krūtininės arba juosmeninės dalies skausmas.

Įtarti, kad nemalonūs pojūčiai susiję konkrečiai su stuburo problemomis, galima tuomet, kai skausmas stiprėja keičiant kūno padėtį arba nuo jos priklauso. Pvz., kai jis jaučiamas ilgiau pasėdėjus, pastovėjus, atsigulus ar pan. Nugaros skausmas po didesnio fizinio krūvio taip pat gali įspėti apie stuburo problemas.

Kokios dažniausios nugaros skausmų priežastys?

Stresas ir įtampa yra dažniausia tokių skausmų priežastis. Kai žmogus patiria didelę įtampą, raumenys įsitempia, spazmuoja. Tai ypač jaučiama kaklinėje nugaros dalyje. Taip pat sutrinka kraujotaka ir pajuntamas skausmas. Kita dažna nugaros negalavimų priežastis yra nejudrumas. Dėl aktyvios fizinės veiklos trūkumo raumenys nusilpsta ir jiems sunku išlaikyti krūvį. Didelę įtaką turi ir netaisyklinga laikysena. Dažniausiai ji būdinga sėdint. Per sunkus fizinis krūvis, netaisyklingas sunkių daiktų kėlimas ir kitoks netinkamas elgesys su taip pat gali sukelti nugaros skausmus.

Minėjote, kad dėl stuburo problemų dažnai būna kalta netinkama sėdėsena. Kaip reikėtų sėdėti, kad žmogus sau nekenktų?

Svarbiausia yra tinkama, patogi kėdė. Turėtų būti galimybė keisti jos aukštį ir atlošo padėtį. Sėdėjimo padėtis turėtų būti tokia: pėdos padėtos ant žemės, klubų, kelių ir čiurnų sąnariai turėtų būti sulenkti taip, kad sudarytų apie 90° kampą. Nugara privalo remtis į atlošą. Svarbu, kad krūtininėje ir juosmeninėje dalyse būtų atrama. Porankius būtina pritaikyti prie žmogaus ūgio ir anatominių savybių. Alkūnė turėtų būti lengvai padėta, pečiai nei per daug pakelti, nei per daug nuleisti.

Rekomenduotina, kad reguliuotųsi porankių atstumas nuo kūno. Kitaip stambiam žmogui jie bus pernelyg arti, o liesam – per toli. Dar viena rekomendacija – įsigyti kėdę su ratukais. Ji leidžia patogiau judėti darbo vietoje, nesukant ar nelenkiant liemens. Galiausiai svarbu atkreipti dėmesį į kėdės sėdimąją dalį. Jos gylis turėtų būti toks, kad tarp pakinklių ir kėdės liktų maždaug keturių pirštų storio tarpas.

Kokią įtaką stuburui daro antsvoris?

Jis turi didelę įtaką. Norint įsivaizduoti, kaip antsvoris veikia kūną, pakanka užsidėti sunkią, apie 10 kg sveriančią kuprinę ar specialią liemenę. Pakaks pavaikščioti valandą ar dvi ir pajusite ne tik nuovargį, bet ir nugaros (ypač juosmeninės dalies) bei kelių, čiurnų skausmą. Toks antsvoris nėra didelis, todėl galima įsivaizduoti, kaip jaučiasi nuo nutukimo kenčiantys žmonės.

Ar tiesa, kad stiprūs pilvo raumenys padeda išvengti nugaros skausmų?

Ne. Svarbu išlaikyti pusiausvyrą tarp priekinės ir užpakalinės kūno dalies raumenų. Jeigu pilvo raumenys bus daug stipresni nei nugaros, tai taip pat gali tapti nugaros skausmų priežastimi. Prieš pradedant sportuoti specialistas turėtų įvertinti, kurie raumenys yra per silpni ir parinkti tinkamus pratimus.

Ką reikėtų žinoti sportuojant, kad nebūtų pakenkta nugarai?

Viskas priklauso nuo to, ar žmogus sportuoja profilaktiškai ar dėl to, kad jam jau skauda nugarą. Pastaruoju atveju būtina specialisto konsultacija. Jis paskirs specialius pratimus, kuriuos reiks daryti tol, kol visiškai pranyks nugaros skausmas. Tie žmonės, kurie sportuoja tiesiog norėdami sustiprinti raumenis, turėtų įsiminti šias taisykles: sportas turi būti reguliarus, fizinį krūvį reikėtų didinti pamažu.

Taip pat svarbu įsiminti, kad, darant pratimus, jokiu būdu neturi skaudėti nugaros. Jeigu jaučiamas skausmas, pratimas yra netinkamas. Visos sporto šakos, kuriose yra atliekami šuolio judesiai (bėgimas, krepšinis…), traumuoja juosmeninę stuburo dalį. Joms reikia gero fizinio pasiruošimo.

Ar dėl iškrypusio stuburo gali būti jaučiamas nugaros skausmas?

Iškrypęs stuburas nesukelia nugaros skausmo. Tačiau jis yra silpnoji organizmo vieta, todėl tikėtina, kad ateityje, jeigu nieko nekeis, žmogus pradės jausti nugaros skausmus.

Ar nugaros skausmai visuomet perspėja apie problemas būtent nugaroje?

Ne, jie gali įspėti ir apie kitus susirgimus. Pvz., nugarą gali skaudėti dėl inkstų, tulžies pūslės uždegimų, ginekologinių, urologinių, onkologinių ligų ir kt. Tokie skausmai nuo įprastų skiriasi tuo, kad jie nepriklauso nuo kūno padėties, vargina nuolatos ir nepraeina net pailsėjus. Tokiu atveju būtina kreiptis į gydytoją.

Ką galėtų reikšti nuolatinis tirpimo jausmas šalia stuburo? 

Toks jausmas dažniausiai atsiranda tuomet, kai dirginamos stuburo nervų šaknelės. Dėl to tirpti gali ne tik nugara, bet ir kojos ar rankos. Pastebėjus tokius simptomus, rekomenduojama kreiptis į gydytoją.

Teko girdėti, kad rūkaliai nugaros skausmus jaučia gerokai dažniau negu kiti. Ar tai tiesa ir kodėl taip yra?

Rūkantieji iš tiesų dažniau jaučia nugaros skausmą, ypač juosmeninėje dalyje. Taip nutinka dėl suprastėjusios kraujagyslių būklės ir sutrikusios kraujotakos.