KAIP PADĖTI SKAUDANČIAI NUGARAI?

 

Nugaros skausmai – dar viena šio amžiaus visuomenės epidemijų. Juos bent kartą gyvenime yra pajutę daugiau nei 60–80 proc. žmonių, vis dažniau ši problema užklumpa jaunesnius. Kada skausmui malšinti reikia griebtis vaistų?

Daugiau apie nugaros skausmą

Stresas – didžiausias priešas

Priežasčių, kodėl darbingo amžiaus žmogų užklumpa nugaros skausmai, yra ne viena. Pasak fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojos Gintarės Vaitkienės, tam įtakos turi fizinio aktyvumo stoka, netaisyklinga laikysena.

„Mes jau iš lovos išlipame, vonios kambaryje virš kriauklės palinkstame netaisyklingai. Vėliau kokių dešimt valandų per dieną praleidžiame prie kompiuterio nepaisydami būtinų darbo higienos reikalavimų: reguliarių pertraukėlių, tinkamo kėdės, kompiuterio monitoriaus aukščio parinkimo. Pavyzdžiui, dirbant su nešiojamuoju kompiuteriu mūsų kaklui tenka laikyti tris kartus sunkesnę galvą“, – pastebėjo gydytoja.

Visgi bene svarbiausias veiksnys yra ilgalaikis stresas. Taip pat – nuovargis, nuolatinis neišsimiegojimas, vidinės harmonijos nebuvimas.

„Streso metu įtempiami raumenys, ypač kaklo ir pečių srityse. Atrodo, kad ant kaklo būtų uždėta plyta – jaučiamas sunkumas, skausmas, iškyla kupra. Įtampa atsiranda per visą stuburą. Dėl to ilgainiui pradeda blogėti kraujotaka, aprūpinimas reikalingomis medžiagomis, sutrinka raumenų veikla. Jie nusilpsta, tampa sunkiau judėti, išlaikyti kūną vertikalios padėties“, – kalbėjo G.Vaitkienė.

Gydo judėjimas

Gydytoja pabrėžė, jog suskaudusi nugara visada yra ženklas, kad su kūnu elgiamasi ne taip. Tačiau dažnu atveju nugaros skausmai didesnio pavojaus nekelia. Į juos tiesiog reikia laiku sureaguoti ir imtis atitinkamų priemonių. Kartais skausmas gali praeiti ir nieko nedarant.

„Efektyviausia ir paprasčiausia pagalba nugarai – judėjimas. Skausmą numalšinti padės specialios atpalaiduojančios kūno padėtys, pratimai, kuriuos galima daryti ir vandenyje. Taisyklingai juos atlikti padės kineziterapeutas, sudarysiantis individualių pratimų kompleksą“, – patarė gydytoja.

Vėliau, praėjus stipriam skausmui, galima lankyti ir grupinius (jogos, pilateso ir kt.) užsiėmimus. Svarbu, kad judant skausmas neatsirastų ir nestiprėtų. Tokiu atveju arba pratimas žmogui netinka, arba jis neteisingai atliekamas.

Gydytoja priminė, kad puikus pasirinkimas – paprasčiausias pasivaikščiojimas gryname ore. Be to, reikėtų nepamiršti ir minimalios mankštos darbo metu.

Padės ir tabletės, tepalai

Kai sukausto ūmus skausmas (tiek atsiradus raumens spazmui ar patyrus traumą) arba jis vargina tiek, kad neleidžia užmigti, pirmoji pagalba – vaistai nuo skausmo.

„Kai užklumpa intensyvus nugaros skausmas, sprendimo reikia ieškoti čia ir dabar. Išgerta tabletė šiuo atveju turės žymiai daugiau naudos nei žalos“, – pabrėžė G.Vaitkienė.

Skausmui malšinti galima rinktis ir tepalus. Tik labai svarbu paisyti instrukcijos: tepti tiek kartų, kiek nurodyta, pakankamą tepalo kiekį ir reikiamą nugaros plotą – gerokai plačiau nei skaudama vieta.

Taip pat be įprastai naudojamų šiltų kompresų galima taikyti šalčio terapiją.

„Skaudamą vietą reiktų pamasažuoti ledo kubeliu arba uždėti šaltą šlapią rankšluostį. Tonusą pakelia ir šaltas dušas. Aišku, reikia pažinti savo kūną, nepersistengti, pajausti, kas geriausiai tinka“, – sakė medikė.

Kada skubėti pas gydytoją

„Dažnas nugaros skausmų išsigąsta ir puola ieškoti priežasčių. Tačiau daugelio šalių praktika rodo, kad dažnai tokiu atveju pacientų prašomas atlikti magnetinio rezonanso arba kompiuterinės tomografijos tyrimas jų atrasti nepadės“, – pastebėjo G.Vaitkienė.

Vis dėlto yra situacijų, kada reikėtų ir labiau sunerimti.

„Kreiptis į gydytoją turėtų paskatinti keletą naktų iš eilės budinantis stiprus skausmas. Kitas rimtas signalas – galūnių paralyžiaus reiškiniai, kai staiga nusilpsta ar nutirpsta koja ar ranka. Tyrimus vertėtų atlikti ir nuolat varginant įprastomis priemonėmis nenumalšinamam skausmui“, – įsidėmėtinus simptomus vardijo gydytoja.

Nemalonūs pojūčiai nugaros srityje gali atsirasti ir dėl inkstų, tulžies pūslės, urologinių, ginekologinių, onkologinių ligų.

„Skaudamą vietą reiktų pamasažuoti ledo kubeliu arba uždėti šaltą šlapią rankšluostį. Tonusą pakelia ir šaltas dušas. Aišku, reikia pažinti savo kūną, nepersistengti, pajausti, kas geriausiai tinka“, – sako fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytoja Gintarė Vaitkienė.