Originalus straipsnis : https://www.delfi.lt/projektai/asmens-draudimas/5-simptomai-kuriu-ignoruoti-negalima-baisi-liga-prazudo-net-ir-jaunus-zmones-83699059

Fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytoja, klinikos „Empatija: Neuroklinika“ įkūrėja Gintarė Vaitkienė pabrėžia, kad insultas – nelaimė ne tik pačiam žmogui, bet ir visai šeimai. Insultas ne tik ilgam atitraukia pacientą nuo darbo, bet neretai ir šeimos nariai turi skirti daug laiko besirūpinant atsigaunančiu po insulto žmogumi.

„Insultas nepraeina per dieną, o nuo jo pasekmių taip pat nepasveikstama per savaitę ar dvi“, – kalbėjo gydytoja. Pasak jos, reabilitacijos periodas gali užtrukti ir kelerius metus. O esant sunkiems atvejams dirbti su insultą patyrusiu žmogumi gali prireikti ir visą jo likusį gyvenimą.

„Insultas paveikia labai daug sistemų, todėl ir pasekmės yra kompleksinės. Jei kalbėtume apie infarktą, kojos lūžį, tai tokiais atvejais pažeidžiama viena kūno dalis, o insultas pažeidžia mūsų centrinę valdymo sistemą, kuri kontroliuoja visą kūną, todėl ir pažeidimai būna daugybiniai“, – akcentavo pašnekovė.

Kaip pasakojo G. Vaitkienė, priklausomai nuo to, kurioje smegenų vietoje įvyksta insultas, kur apmiršta galvos smegenys ar kur sutrinka jų veikla, priklauso ir insulto pasekmės. „Kadangi dažniausiai galvos smegenų insultas vyksta viename iš galvos smegenų pusrutulių, tai pirmiausiai kitoje kūno pusėje atsiranda motorikos sutrikimų. Jei insultas stipresnis, paralyžuojama ranka ir koja, taip pat tai gali atsitikti vienai veido pusei. Pacientas negali vaikščioti, atsisėsti, valdyti rankos, sutrinka jo asmens higienos ir buities įgūdžiai“, – aiškino specialistė.

Kaip aiškina medikai insultą dažniausiai išduoda šie simptomai: galvos skausmas, regėjimo sutrikimai, kalbos sutrikimas, veido perkreipimas, traukuliai. Juos pajutus negalima delsti. Reikia kuo greičiau kviesti medikus.

Svarbu neprarasti vilties. Įvykus stipresniam insultui problemos tuo nesibaigia. Pacientas gali patirti kognityvinių funkcijų sutrikimų: nebesiorientuoti aplinkoje, gali sutrikti kalba, gali nesuprasti klausimo.

„Sutrikimų gali būti nuo labai lengvų, kurie pastebimi tik atlikus specialius testus, iki sunkių“, – teigė G. Vaitkienė.

Taip pat insulto pasekme gali tapti pažeista rijimo funkcija. Kaip aiškino gydytoja, tokiu atveju pacientas susiduria su springimo rizika. O maistui patekus į plaučius viskas gali komplikuotis ir į plaučių uždegimą. Plaučių uždegimas, kaip komplikacija, gali išsivystyti ir pacientui prasčiau kvėpuojant ir mažiau ventiliuojant plaučius po insulto.

Nereikėtų pamiršti, kad po insulto pacientui gali sutrikti ir dubens organų funkcijos – tuštinimasis ir šlapinimasis. „Ir čia gali neužtekti vien sauskelnių. Gali reikėti ir medikamentinio gydymo, kad šlapinimosi ir tuštinimosi procesai vyktų sklandžiai“, – pastebėjo pašnekovė.

G. Vaitkienė pabrėžė, kad laiko periodas, per kiek žmogus vėl gali pilnai sugrįžti į normalų gyvenimą, priklauso nuo insulto stiprumo – kiek stipriai buvo pažeistos galvos smegenys. „Galbūt gali būti tik šiek tiek pažeista kalba, lygsvara, koordinacija. Tokiais atvejais, jei pažeidimai nėra grubūs, gali prireikti kelių mėnesių. O sunkių atvejų reabilitacija, galima sakyti, vyksta visą gyvenimą.

Svarbiausia, niekada nenuleisti rankų. Iš praktikos turiu atvejų, kur ir net po 3–5 metų mes pasiekiame mažų rezultatų, kurie pagerina tiek paciento, tiek jo šeimos gyvenimo kokybę“, – kalbėjo gydytoja.